A lisztunnep.hu oldal sütiket és más kódokat használ a honlap megfelelő működésének biztosítása céljából, a weboldalon nyújtott felhasználói élmény fokozása érdekében, továbbá ennek segítségével készít elemzéseket az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállításához. Erről bővebb információt az Adatkezelési tájékoztatóban talál.
Hírek
2024. 10. 30.
Klasszikus és kortárs zenei kiválóságok, műfajteremtő formációk és elsöprő közönségsiker – véget ért a negyedik Liszt Ünnep
Az október 9. és 22. között megvalósult Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztiválon az egyszeri és megismételhetetlen klasszikus zenei együttműködések, az exkluzív crossover és könnyűzenei produkciók, valamint a kivételesen gazdag világzenei kínálat mellett irodalmi és képzőművészeti programok színesítették a palettát.
„Idei, negyedik Liszt Ünnepünk nem csupán a Liszt életművét bemutató nagy produkcióknak – mint például a Szent Erzsébet legendájának – adott helyet, de kinyitotta a teret különböző művészeti ágak előtt: láthattunk képzőművészeti kiállítást, táncelőadást, könnyűzenei produkciókat és klasszikus műveket egyaránt. Liszt Ferenc nemcsak korának nemzetközi fenoménja és hasonlóképp tehetséges marketingszakembere volt, de a 19. század egyik legnagyobb alkotó- és előadóművésze is, aki olyan sokszínű kulturális örökséget hagyott ránk, amely iránytűként segít a jelen művészetének feltérképezésében, megismerésében és befogadásában” – mondta Káel Csaba, a fesztivált szervező Müpa vezérigazgatója.
„Hatalmas öröm, hogy az ő szellemiségében összeállított összművészeti eseménysorozatunk idén is széles közönséget vonzott, és – legyen szó klasszikus zenéről, kortárs táncművészetről vagy tárlatról – a programok között mindenki megtalálhatta a számára legkedvesebb kikapcsolódási lehetőséget” – tette hozzá Szomolányi Janina, a Müpa fesztiváljainak operatív igazgatója.
A Liszt Ünnep grandiózus nyitóeseményén, a névadó komponista Szent Erzsébet legendája című oratóriumának előadásán a Vashegyi György által vezetett nemzetközi fellépőgárda aratott elsöprő sikert a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, amely néhány nappal később, Francesco Tristano unikális, klasszikus zongorajátékot és elektronikát ötvöző produkciójának estéjén egészen más arcát is megmutathatta a rendkívül lelkes, kétszer is ráadást követelő közönségnek. Ugyancsak perceken át tartó tapsviharral jutalmazta a meghatott hallgatóság a Vaszilij Petrenko és a Royal Philharmonic Orchestra közös koncertjén színpadra lépő Liszt-specialista, Balog József szólóját. A Kolozsvári Magyar Opera együttesének estjét a nyitókoncerthez hasonlóan nem csupán a helyszínen, de online is követhették az érdeklődők, így azok is részesülhettek a Liszt Ünnep emelkedett pillanataiból, akik személyesen nem tudtak részt venni a fesztiválon.
Az idén negyedik alkalommal megrendezett összművészeti eseménysorozat 16 budapesti helyszín 26 előadóterében, több mint 130, köztük 76 ingyenes programmal várta a feltöltődni vágyókat. A Müpába érkező világsztárok – mint a londoni Royal Philharmonic Orchestra, az Orchester Wiener Akademie vagy Francesco Tristano – mellett az Akvárium Klubban az Isolation Budapest keretében bemutatkozó könnyűzenei formációk, a Budapest Music Centerben pedig a sajátos hangzásvilágáról ismert Markus Stockhausen Group lépett fel, míg a Magyar Zene Házában Barabás Lőrinc és a Jazzical Trio erre az alkalomra megálmodott közös koncertjét élvezhette a közönség. A Millenáris nemcsak a zenerajongóknak, de a kortárs képzőművészet kedvelőinek is ideális célpont volt: a budai helyszín Jeff Mills és zenésztársai kirobbanó ovációval kísért fellépése mellett az idén is több ezer látogatót vonzó Art Market Budapestnek is otthont adott, a közelben található Nemzeti Táncszínházban pedig az Őszi Margó Irodalmi Fesztivál forgatagában hódolhattak szenvedélyüknek az irodalom szerelmesei.
A Szenes Iván születésének 100. évfordulója alkalmából rendezett koncerten a The Qualitons oldalán a hazai könnyűzenei élet sztárjai idézték fel a mester legszebb slágereit, míg a műfajteremtő Recirquel legújabb cirque danse produkciójának bemutatóját ünnepelte a Müpa mellett felállított sátorban.
A Háromszék Táncszínház Ecce Homo című, Munkácsy Mihály ihlette premierje a mozgásművészeten keresztül mesélt a festő életéről, így a táncrajongók mellett a képzőművészet és a vizuális kultúra iránt fogékony nézők érdeklődésére is számot tartott. Csakúgy, mint a Liszt Ünnep keretében megnyíló kiállítások, köztük a Ludwig Múzeum Női kvóta 01 című tárlata, a Magyar Nemzeti Galériának a Galimberti házaspár életművére fókuszáló kiállítása, vagy éppen a Székelyföld sokszínűségét bemutató nagyszabású vállalkozás a Néprajzi Múzeumban.
Az összművészeti eseménysorozat plakátjaival idén is találkozhattak a járókelők, a fesztivál ezúttal is megjelentette számos izgalmas olvasnivalót tartalmazó magazinját, és blogján is jó néhány érdekességet és kulisszatitkot felvonultató írással várta az érdeklődőket, a Fesztiválhíradó adásai pedig naprakészen tudósították a nézőket; a legjobb pillanatokat itt foglaltuk össze.